July 2014

18. kapitola Život s tetou Caroline (2/3)

29. july 2014 at 20:00 | Katherine |  Pach smrti
Další dva měsíce se nic zvláštního nedělo. V únoru ale nastala chvíle, které jsem se děsila od samého začátku, kdy jsem se nastěhovala k tetě Caroline - teta našla moje drogy. Nic netušící jsem přišla domů ze školy. Našla jsem ji sedět na mé posteli s očima upřenýma na bílý prášek v malém sáčku.
Chvíli jsem jen tak stála na prahu pokoje a dívala se na ni. Sama pak zvedla hlavu a podívala se na mě. "Jak dlouho už to bereš?" zeptala se.
"Něco přes pět let," odpověděla jsem provinile.
Teta vyvalila oči. "Pět let?" nadechla se. "Bereš to už pět let?! Proč jsi mi něco neřekla?"
"Nechtěla jsem jít na odvykačku. Navíc mi hrozilo, že mě vyhodí ze školy…"
"Hledáš výmluvy," obvinila mě. "Gabrielo, jsi závislá narkomanka. Musíš se jít léčit," nedala si říct.
"Já to ale nechci," namítla jsem.
"Gabrielo, já jsem ochotná se o tebe postarat. Záleží mi na tobě, ale tohle ti tolerovat nebudu. Vím, že jsi plnoletá a můžeš o sobě rozhodovat sama. A věř, že tohle se mi neříká snadno, ale buď budeš souhlasit s odvykačkou, nebo odejdi. Jdu teď na noční. Ráno mi řekneš, jak jsi se rozhodla," dodala a odešla.

18. kapitola Život s tetou Caroline (1/3)

22. july 2014 at 20:00 | Katherine |  Pach smrti
"Já ti věřím, Gabrielo," řekla mi starší sestra mé matky, teta Caroline, když jsem jí vyložila, co se dělo v naší rodině v posledních šesti letech. "Víš, to, že jsme se my dvě viděly naposledy, když jsi byla ještě malá, má své důvody. Od prvního dne, kdy jsem poznala tvého otce, jsem věděla, že s ním budou problémy. Snažila jsem se tvé matce do poslední chvíle vymluvit svatbu s ním, ale byla těhotná, když se brali."
"Já si myslím, že s ním zůstává jen proto, že se trestá za své rozhodnutí být s ním," nadhodila jsem. "Bohužel jí už ale nedochází, že tím trestá i mě. A nebýt toho, že si Natálie našla Brada…" nechala jsem větu viset ve vzduchu.
"Jsi velmi chytrá dívka, Gabrielo. A udělala jsi dobře, když sis stála za svým. Bože, jsem tak ráda, že tě zase vidím! Strašně jsi mi chyběla." Tetě vytryskly slzy. "Můžeš tady zůstat, jak dlouho chceš. Můj syn už se odstěhoval a od té doby, kdy mi zemřel manžel, se cítím být hodně osamělá. Bude krásné mít zase společnost." Usmála se na mě úsměvem mé matky, který jsem už tak dlouho neviděla. Samou radostí a vděkem jsem ji objala.
Tetě Caroline jsem pochopitelně zatajila vše okolo drog, krádeží a promiskuitního života. Doufala jsem, že se mi to podaří co nejdéle udržet pod pokličkou. Stejně tak jsem jí zatajila ten drobný fakt, že jsem těhotná.

17. kapitola Návrat (3/3)

15. july 2014 at 20:00 | Katherine |  Pach smrti
Ten den byl opravdu náročný. Zoufale jsem potřebovala nabudit, jelikož jsem už více, než čtyřiadvacet hodin nespala. Všechny drobné, které jsem měla, spolknul automat na kávu. Z jedné vyučovací hodiny si mě dokonce zavolala ředitelka. Když jsem vešla do její kanceláře, byla tam s ní i výchovná poradkyně.
"Dobrý den, slečno Sandersová, posaďte se, prosím," vyzvala mě ředitelka. Vešla jsem dovnitř, zavřela dveře a posadila se tak, abych viděla na obě dvě. "Jistě víte, proč jste tady," nadhodila.
"Chcete mě vyloučit ze školy," odpověděla jsem.
"Ne, to opravdu nechci. Ale udělám to, pokud budu muset. Vaše chování v posledních týdnech doslova přesahuje všechny meze, slečno Sandersová. Nedáváte pozor v hodinách, nechodíte na písemné testy, vyhýbáte se škole jako čert kříži. Zdá se mi, že sama o studium nejevíte žádný zájem."
"Nebudu Vám lhát, paní ředitelko. V posledních letech mě moje situace nutila dělat věci, na které nejsem pyšná. A ano, o školu jsem vskutku nejevila žádný zájem. Jenomže, jak jistě víte, moje kamarádka, kterou znám už od dětství, Karin, teď bojuje v nemocnici o život a…"
"Nesnažte se to zamluvit," skočila mi do řeči výchovná poradkyně.
"Nesnažím se to zamluvit," namítla jsem. "Její stav mě přiměl přemýšlet nad tím, co dělám se svým životem a rozhodla jsem se to změnit. Plně si uvědomuji, že za dané situace to bude velmi těžké, ale snad ne nezvládnutelné."

17. kapitola Návrat (2/3)

8. july 2014 at 20:00 | Katherine |  Pach smrti
Blížil se večer a já jsem věděla, že si musím najít nocleh. Vydala jsem se tedy na místo, kde jsem měla své vždy jisté - domů. Neměla jsem klíče, a tak jsem zaklepala na dveře našeho bytu. Otevřela mi matka. Díkybohu! Pomyslela jsem si. Její pohled mi ovšem napovídal, že to nebyla zase taková výhra, jak jsem si v první moment myslela.
"Věděla jsem, že se dřív, nebo později ukážeš, ale dneska jsem tě ještě nečekala. Co se stalo? Žádná z tvých kamarádek tě doma nechce?"
Rozhodla jsem se ignorovat její podrážděné uvítání. "Ahoj mami, já… Potřebuju s tebou mluvit, prosím."
"Pojď dovnitř," vyzvala mě a otevřela dveře dokořán.
Vešla jsem do našeho bytu, vyzula se a zamířila rovnou do obývacího pokoje. Posadila jsem se do křesla a natočila jsem ho tak, abych viděla na své rodiče, kteří seděli na gauči. Otec vypnul televizi. "Ahoj tati," pozdravila jsem ho, abych prolomila trapné ticho.
"Chtěla jsi mluvit, tak začni. Posloucháme," dala mi matka slovo.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

5. july 2014 at 18:00 | Katherine |  Filmové recenze
Originální název: Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Rok: 2013
Délka: 114 minut
Režisér: Felix Herngren
Oficiální popis filmu: "Allanu Karlssonovi je 100 let. V domově důchodců, kde v tomto věku tráví svůj zbývající čas, pro něj chystají velkou narozeninovou oslavu. Ale vitální stařík ještě nechce zůstat v bačkorách v křesle. Má docela jiné plány. Rozhodne se pro útěk. Poté, co vyleze z okna, se vydává na úžasný a naprosto nepředvídatelný výlet... Shodou náhod se mu do rukou dostane kufr plný peněz. Než se naděje, má v patách gang zločinců, sem tam se objeví nějaká mrtvola a mezi společníky, které na své cestě přibere do party, je i velmi neskladná slonice. Kromě toho po něm samozřejmě pátrá policejní sbor v čele s nepříliš schopným komisařem. Pro kohokoliv jiného by to bylo životní dobrodružství, ale s podobnými věcmi už má Allan bohaté zkušenosti. I když se nikdy nezajímal o politiku, byl nechtěně hlavním aktérem mnoha důležitých událostí 20. století. Bezděčně se podílel na vynálezu atomové bomby, stal se dobrým přítelem několika amerických prezidentů a mezi jeho další "známé" se při jeho životní pouti zařadili i Stalin, Churchill, Mao Ce-tung nebo Kim Ir-sen." 1

17. kapitola Návrat (1/3)

1. july 2014 at 20:00 | Katherine |  Pach smrti
Nenáviděla jsem školu. Fakt moc, ale věděla jsem, že se zblázním, pokud něco nezačnu dělat, a tak jsem prostě šla do školy, spolu s Ashley. Ona nechápala, proč jsem se tak rozhodla. Myslím si, že by to nepochopila ani kdyby věděla, co se mi stalo. Nikdo by to nepochopil. Tak moc byl můj příběh neuvěřitelný.
Návrat do školy nebyl snadný. Viděla jsem na sobě pohledy spolužáků, když jsem vešla do třídy - ve vypůjčeném oblečení a s obličejem, který hrál všemi barvami. První hodina byla matika. To můj příchod do školy moc neusnadnilo. Neměla jsem tušení, o čem naše profesorka mluvila, ale snažila jsem se ze všech sil porozumět výkladu.
Každá vyučující, se kterou jsem ten den přišla do styku se mnou chtěla mluvit. A všechny mi chtěly to samé. Potřebovaly zjistit, kde jsem byla celou tu dobu a vyhrožovaly mi opakováním ročníku na základě vysoké absence a špatného prospěchu. Některé hovořily dokonce i o vyloučení ze školy. Naslibovala jsem hory, doly jako vždycky, ale ony mi to samozřejmě nevěřily.
Touha změnit můj život přetrvala i po Jamesově smrti. Jeho smrt však ve mně vyvolávala netečnost pokaždé, když jsem si na něj vzpomněla. Nevěděla jsem do jaké míry jsem vůbec schopná se na něco soustředit. Byla jsem na utrpení zvyklá, ale i přesto… Tohle bylo to nejhorší, co se mi kdy stalo.