August 2013

Velký Gatsby

31. august 2013 at 11:08 | Katherine |  Filmové recenze
Originální název: The Great Gatsby
Rok: 2013
Délka: 142 minut
Režisér: Baz Luhrmann

Oficiální popis filmu: Velký Gatsby sleduje příběh Nicka Carrawaye, který opustí středozápad a na jaře roku 1922 se vydává do New Yorku, města ztělesňujícího uvolňující se morálku a populární jazz. Carraway hledá svou vlastní verzi amerického snu a usadí se nedaleko domu záhadného a časté večírky pořádajícího Jaye Gatsbyho a také kousek od své sestřenice Daisy a jejího záletného manžela s modrou krví Toma Buchanana. Nick se postupně stane součástí světa mimořádně bohatých lidí, jejich iluzí, lásek a zklamání. Nick jako svědek tohoto světa píše příběh nemožné lásky, věčných snů a automobilové tragédie, a nastavuje zrcadlo moderní době a jejím soubojům.

Scénárista, producent a režisér Baz Luhrmann s pomocí své mimořádné představivosti znovu převedl na filmové plátno román F. Scotta Fitzgeralda "Velký Gatsby". Luhrmann nabízí svoji vlastní vizuální interpretaci klasického příběhu a oživuje děj příběhu dosud nevídaným způsobem. Hlavní roli v jeho filmu ztvárnil Leonardo DiCaprio. (Zdroj: http://www.csfd.cz/film/293006-velky-gatsby/)

Doktor od jezera hrochů

30. august 2013 at 10:39 | Katherine |  Filmové recenze
Originální název: -
Rok: 2010
Délka: 102 minut
Režisér: Zdeněk Troška

Oficiální popis filmu: V lehké komediální nadsázce sledujeme příběh slušného, hodného, ale do dnešního života se skoro nehodícího doktora Čeňka Dobeška. Byť svědomitým lékařem, neumí svého povolání či poslání využít ke svému prospěchu jako jiní jeho kolegové ze studií nebo ze špitálu. Spokojen se svým životem po boku hezké manželky Zuzany a i bohužel úděsné tchyně Marie Košvancové v panelákovém bytě 2+1 ochotně a v jakoukoliv dobu vyhoví prosbám všech, kteří zazvoní u jejich bytu, žádající jeho služby. Svou pokornou skromností a ochotou pobuřuje svou tchyni, která by ráda měla za zetě doktora s velkým D, tedy někoho, kdo je především uznávanou osobností, vydělávající velké peníze. A nesloužit komukoliv a zadarmo, jako to činí Čeněk. (Zdroj: http://www.csfd.cz/film/261556-doktor-od-jezera-hrochu/)

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

29. august 2013 at 10:12 | Katherine |  Filmové recenze
Originální název: Hansel & Gretel: Witch Hunters
Rok: 2013
Délka: 87 minut
Režisér: Tommy Wirkola

Oficiální popis filmu: Jestli jste jako malí tuhle klasickou pohádku neslyšeli, tvůrci vám ji v průběhu úvodních titulků pro jistotu odvyprávějí. Pak už se ale jde na věc. Ocitáme se v typickém středověkém městečku, které sužují obvyklé dobové problémy, včetně únosů místních dětí, jež prý mají na svědomí čarodějnice obývající okolní hluboké lesy. Zdejší ochránce zákona (Peter Stormare) sice tvrdí, že na to stačí sám, ale očividně si lže do kapsy. Starosta proto pozve na záchrannou misi dvě celebrity, legendární lovce čarodějnic Jeníčka a Mařenku. Sourozenci se pustí po stopách únosců s vervou sobě vlastní a jejich práce brzy začne přinášet výsledky. Bohužel jiné, než jaké by si přáli. Zjistí totiž, že proti nim stojí síly mnohokrát mocnější než všechno, čemu museli doposud čelit. Navzdory Jeníčkově cukrovce (jako malý se jednou přejedl perníkem, chudák!) a Mařenčinu kostlivci ve skříni, o němž se nesluší mluvit, se pustí do boje proti mocné přesile, ale zda se i tentokrát dočkají šťastného konce, je ve hvězdách. (Zdroj: http://www.csfd.cz/film/269437-jenicek-a-marenka-lovci-carodejnic/)
Jak bych ho popsala: Jeníček a Mařenka, nejslavnější lovci čarodějnic, jsou povoláni do městečka, které trápí řádění místních čarodějnic. Ty unášejí děti, napadají město a zdržují se v místech, odkud se nikdy nikdo nevrátil živý a když už se někdo vrátil, byl prokletý. Místní starosta doufá, že Jeníček a Mařenka zvládnou tyto vraždící bestie vyhladit.

Trailer:


Můj názor na film: Upřímně, čekala jsem od něj víc. Nevím, co se honilo v hlavě tvůrcům, když vytvářeli Jeníčka a Mařenku, ale tolik do očí bijících nesmyslů snad už s nadsázkou ani brát nejde. Novodobé zbraně ve středověku, 27 let stará herečka, která má hrát čtyřicítku, chodí po lese, přičemž na svého, více než čtyřicetiletého bratra volá: "Jeníčku! Jeníčku, kde jsi?" Co se Jeníčka týče, vážně pochybuju o tom, zda je vůbec možné, aby si ve středověku píchal inzulín, který byl objeven až ve druhé polovině 19. století, navíc jehlou, které se běžně používají až dnes. Nechutné scény kritizovat nebudu, jelikož ty k hororům patří, nicméně musím říct, že se mi moc nelíbily (což asi ani neměly).
No, ale snaha se cení a i když se spojení Jeníčka, Mařenky, čarodějnic a rádoby krysařského námětu moc nepovedlo, aspoň se mi párkrát zvedly koutky úst a nakonec jsem děkovala Bohu (nebo tvůrcům?), že ten film má jen 87 minut. ★

Pach smrti - Lesk a bída odvykačky (10. kapitola, část 2)

28. august 2013 at 18:00 | Katherine |  Upoutávky
Gabriela byla Jamesem definitivně připravena o drogy. Teď už je jen a jen na ní, jak se s tím popere. James se jí snaží přivést na jiné myšlenky a vzít ji ven. Jedinou překážkou, avšak zásadní, je jim Gabrielin poraněný obličej.

Po půl hodině usilovné snahy o nanesení make-upu ze mě vyšlo cosi jako balón s namalovaným obličejem. Ale aspoň nebyly vidět ty modřiny.
"Nikam se mi nechce. Vypadám jako nějaká ubohá týraná žena," namítla jsem.

"Gabrielo, ale ty jsi…"

Víc ze mě pro tuto chvíli nejspíš nedostanete. Ukázky by vám nejspíš moc neřekly, protože tahle část je víceméně dalším dialogem. Doufám, že se vám bude líbit.

Datum zveřejnění: 3. 9. 2013, 18:00

10. kapitola Lesk a bída odvykačky (1/4)

27. august 2013 at 18:00 | Katherine |  Pach smrti
Ráno mě probudil Jamesův hlas. On ale nemluvil ke mně. Vstala jsem a potichu se plížila k pootevřeným dveřím. Stál ve vedlejší místnosti, díval se z okna a mluvil do telefonu. "Já vím, že na tom byla v poslední době ve škole špatně, ale zlepší se. Ne, opravdu ji nemůžu do školy poslat. Chci po Vás jen, abyste poprosila její profesorky o náhradní termíny zmeškaných písemek. Ano, ty nové si samozřejmě také napíše, ale musí je psát individuálně a musím u toho být i já. Na chvíli se odmlčel.
"Podívejte, Vy to evidentně nechápete, takže ještě jednou - slečna Sandersová je důležitým svědkem v případu Karin Thallerové, o kterém nepochybně víte od jejích rodičů. Podezřelý je mimořádně nebezpečný, a tak byla slečně Sandersové soudně nařízená policejní ochrana. Nemůže být ani chvíli o samotě. A já s ní prostě nemůžu sedět devět hodin ve škole. To je naprosto nepřípustné."
"Ne, ne, ne… Nemůže začít tento týden. Utrpěla poranění hlavy. Od příštího týdne. Aha, já zapomněl, že je konec pracovního týdne. Tak tedy od toho dalšího." Opět nastalo ticho.
"Dobře, ať je po Vašem. Projednejte to na poradě a ozvěte se mi, prosím. Byl bych Vám vděčný, kdyby nemusela dělat reparáty." Reparáty? To ne! Zavěsil a otočil se.

Návštěvnost / Attendance (19. - 25. 8. 2013)

26. august 2013 at 18:27 | Katherine |  Attendance
Pondělí/Monday: 5
Úterý/Tuesday: 4
Středa/ Wednesday: 6
Čtvrtek/ Thursday: 9
Pátek/Friday: 2
Sobota/Saturday: 2
Neděle/Sunday: 6

Celkem/Whole week: 34

Děkuji! :-) / Thank you! :-)Parfém: Příběh vraha

23. august 2013 at 22:02 | Katherine |  Filmové recenze
Originální název: Perfume: The Story of the Murderer
Rok: 2006
Délka: 141 minut
Režisér: Tom Tykwer

Oficiální popis filmu: Jean-Baptiste Grenouille má vlastnost génia - svým nosem dokáže zachytit, detailně popsat a charakterizovat všechny vůně, které se kolem něj mihnou. Okamžitě rozpozná jejich složení, míru použitých komponentů, čehož využívá pro výrobu těch nejúžasnějších parfémů na světě. Zoufale však touží po vytvoření dokonalé vůně. Naprosto zbavený citu se rozhodne vytvořit démonickou vůni, jejíž základní esencí bude vůně mladé dívky, nevinné a čisté. A učiní pro to vše... (Zdroj: http://www.csfd.cz/film/221840-parfem-pribeh-vraha/)
Jak bych ho popsala: Jean-Baptiste Grenouille už jako malý v sirotčinci objevil svou zvláštní schopnost - dokáže analyzovat jakoukoliv vůni na světě. Jednou se rozhodne svým talentem oslnit výrobce parfémů a uzavře s ním dohodu - pokud ho naučí, co umí, dá mu recepty na nejlepší parfémy na světě. Ani on však nedokáže Jeanu-Baptistovi říct, jak zachytit vůni čehokoliv, a tak se Jean-Baptiste vydává do města, kde se na to specializují, doufajíc, že se mu povede zachytit vůni dívek, ale má to háček - dosáhnout toho může pouze pokud dívka zemře. Jeho touha vůni dívek zachytit je ale nevyzpytatelná...

Trailer:


Můj názor na film: Film Perfume: The Story of the Murderer mi byl doporučen jakožto kvalitní film. A můj názor - ano je to přesně ten kvalitní film, který si mé srdce nezískal. O jeho kvalitě nepochybuji, ale film mi přišel moc zdlouhavý a celkově trochu divný. Jsem ráda, že jsem se na něj podívala, ale znovu bych ho vidět opravdu nemusela. Oceňuji nápad, originální námět, ale zpracování a výběr představitele hlavního hrdiny se podle mě moc nepovedl. U mě průměr. ★★★

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

22. august 2013 at 21:25 | Katherine |  Filmové recenze
Originální název: Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Rok: 2007
Délka: 116 minut
Režisér: Tim Burton

Oficiální popis filmu: Nespravedlivě odsouzenému Benjaminu Barkerovi, který musí ve vězení na druhé straně světa strávit celých 15 let se podaří uniknout do Londýna a je plně rozhodnutý pomstít svou rodinu i zmařené roky. V Londýně se setká se svou novou společnicí, paní Nellie Lovettovou, změní si identitu na Sweeneyho Todda a začne provozovat svou starou živnost - holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovettová peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweeneyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá, a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě - ke škodě své i svého okolí... (Zdroj: http://www.csfd.cz/film/224930-sweeney-todd-dabelsky-holic-z-fleet-street/)

Jak bych ho popsala: Holič Benjamin Barker se po dlouhých letech strávených ve vyhnanství vrací zpět do Londýna pod změněnou identitou, jako Sweeney Todd. Doufá, že tam najde svou ženu a dceru. Jeho první zastávkou je pekařství paní Lovettové, která se specializuje na pečení masových koláčů. Ta mu oznámí, že jeho žena byla zavražděna a nabídne mu, že může provozovat svou holičskou činnost nad její pekárnou. Dokonce mu věnuje stříbrné břitvy. Sweeney Todd bere své povolání jako příležitost, jak pomstít svou ženu a poté, co se zbaví konkurenčního holiče Pirelliho, začíná vraždit muže, kteří měli co dočinění se smrtí jeho ženy. Z jeho pomsty těží i paní Lovettová, která své koláčky začíná plnit lidským masem a její obchod zažívá úspěchy. Ke štěstí už jí chybí jen vysněný život po boku Sweeneyho Todda.

Trailer:


Můj názor na film: Příběh Sweeneyho Todda je bezpochyby velmi zajímavý. Jeho touha po pomstě nezná hranic. On sám má nutkání vraždit. Paní Lovettová je něco jako jeho brzda. Dohlíží na to, aby nevraždil bez rozmyslu a na svou oběť si počkal a zabil ji ve správný okamžik. Odměnou jí je úspěch v jejím obchodě. A zatímco ona sní o životě se Sweeneym Toddem a je ochotná mu pro to lhát, on nevidí nic než pomstu. A pro pomstu je slepý vůči tomu, co má přímo před očima. Postavy jsou psychologicky velmi dobře propracovány a filmu nechybí ani pochmurná atmosféra tolik typická pro Tima Burtona. Talent herců můžete ocenit i při písních. Zvlášť představitelka paní Lovettové Helena Banham Carter si mně svým zpěvem získala. Pokud máte rádi filmy Tima Burtona a muzikály, pak Sweeneyho Todda určitě doporučuji. ★★★★★

Pach smrti - Lesk a bída odvykačky (10. kapitola, část 1)

21. august 2013 at 18:00 | Katherine |  Upoutávky
Jsem ráda, že jsem se dopracovala až k desáté kapitole. Od ní se mi příběh Gabriely a Jamese psal o dost líp a já doufám, že se vám bude líbit tak jako mně. A jak už z názvu vyplývá, Gabriela začíná odvykat. Jak si povede? Utvrdí to vztah mezí ní a Jamesem? To jsou nejspíš otázky, které vás už napadly. Zodpověděli jste si je? Pokud ano, podělte se o své nápady v komentářích. Ráda si je přečtu.
Tahle část je podstatě rozhovorem Jamese a Gabriely. Tady máte ukázku.

Ráno mě probudil Jamesův hlas. Mluvil do telefonu.
"Ne, opravdu ji nemůžu do školy poslat."
...
"Aha, co to tam máš?" Zeptal se, když jsem upřeně hypnotizovala obsah kasičky. Přistoupil ke mně. "No podívejme! Pamatuješ si, na čem jsme se dohodli?"
Přikývla jsem. "Já se ale bojím, že to nedokážu. Bylo to součástí mého života šest let!"

"Nemusíš se zbavovat všeho najednou," uklidňoval mě. "Jako první ti vezmu tohle," řekl a sebral mi pervitin a mé feťácké propriety. Trhla jsem sebou.

Datum zveřejnění: 27. 8. 2013, 18:00

9. kapitola Nález (3/3)

20. august 2013 at 18:00 | Katherine |  Pach smrti
Asistentka mi osnímkovala hlavu snad ze všech úhlů. Přiznávám, že už jsem se těšila, až zase stanu vedle Jamese. To focení mi připadalo nekonečné. Asistentka vytáhla kazetu zpod snímkovací desky a vložila ji do scanneru. Aspoň že jsme nemuseli čekat na snímky. Pokrok holt nezastavíš.
Vyšli jsme s Jamesem na chodbu a zamířili si to k lékaři. Ochranitelsky se ke mně přiblížil. "Bacha, jsem radioaktivní," upozornila jsem ho s náznakem úsměvu. Pořád mě bolel obličej. Zbytek cesty jsme šli mlčky. Ale i pouhá jeho přítomnost mi byla vším.
"Tak se na to podíváme, slečno Sandersová," řekl doktor a otevřel na počítači mé snímky. "Hm," zamumlal a zaměřil se na můj obrázek. "To je zajímavé…"
"Co jste našel?" Ukradl mi James z pusy otázku.
"Víte," řekl lékař a natočil na mě obrazovku. Propiska mu posloužila jako ukazovátko. "Tohle je Vaše čichové centrum, slečno," řekl, ukazujíc na danou oblast mého mozku.
"A co je s ním?" Zeptala jsem se.
"Vidíte tady tu drobnou světlou skvrnku?" Zaměřila jsem svůj zrak a přikývla. "To je úlomek kosti, který Vám na čichové centrum tlačí. Nepociťujete zostření nebo naopak utlumení čichu?"
"Ano, vlastně ano. Mám silnější čichové vjemy než ostatní."
"A začalo to dnes, když došlo k Vašemu zranění, je to tak?"
"To ne." Lékař se zarazil. "Mám to už od dvanácti. Tehdy jsem utrpěla podobné zranění."