November 2012

Zamyšlení nad tvorbou Karla Čapka - v čem je jeho velikost? (něco mezi esejí a úvahou)

26. november 2012 at 19:22 | Katherine |  Referáty
Každý známe jeho jméno. Nejspíš každému z nás předčítaly naše maminky Dášenku před spaním, ale teprve až když jsme vyrostli, zjistili jsme, že psal i jiná, významnější díla.
Bezpochyby nejvíce ovlivnil Karel Čapek svět svým dílem R.U.R., v němž jako úplně první člověk na světě použil slovo "robot", které vzniklo ze slova robota a vymyslel ho jeho bratr Josef. I když jsem od Karla Čapka nečetla nic kromě Dášenky a O pejskovi a kočičce, což je kniha, kterou napsal se svým bratrem Josefem, mám za to, že R.U.R. je jeho jednoznačně nejvýznamnější dílo. Skvěle v něm ukázal, jak se lidstvo pachtí za novými vynálezy tak urputně, až jim nedochází, že je to může i zničit.
Mezi další významné dílo Karla Čapka bezpochyby patří Bílá nemoc, v ní nám všem ukázal, jak sobečtí a bezcitní dokážeme být vůči věcem, které se nás netýkají a jak moc se začneme starat, když se nás začnou týkat.
A v čem tedy spočívá velikost Karla Čapka? Není to v jeho osobě, ale v jeho dílech. Ta zobrazují lidské nedostatky a slabosti, to, na co jednoho dne všichni doplatíme, pokud se nezměníme. Díla jsou nesmrtelná. Přežijí své autory, nás, naše děti. Přežijí nejspíš i celé lidstvo. V nich nacházíme jistou velikost a ukrývají hluboké pravdy. A pokud je chceme nalézt, nesmíme se zaobírat tím, kdo a jaký byl člověk, který je napsal, ale tím, co je v nich napsáno. Spisovatelé nikdy nejsou velcí, velká jsou jejich díla…

Proč potřebujeme velké příběhy a velké hrdiny? (úvaha)

26. november 2012 at 19:05 | Katherine |  Referáty
Každý to známe. Stačí otevřít internetový prohlížeč či časopis, zapnout televizi nebo rádio, anebo prostě jen vyrazit do ulic. Určitě narazíme alespoň na jednu reklamu, která nás informuje o nějakém velkém příběhu. Takových fenoménů a bestsellerů je na světě nespočet - ať už je to Sága Stmívání, Pán prstenů nebo třeba Harry Potter. Pokud bych si měla ze tří uvedených vybrat jeden velký příběh, rozhodně si zvolím Ságu Stmívání.
A čím, že Sága Stmívání obohatila náš svět a nás jako lidi samotné? Tak se na to podívejme! Poté, co se Bella Swanová rozhodla vzdát pohodlí svého domova ve Phoenixu jenom proto, aby její matka mohla trávit více času se svým novým manželem, přestěhovala se do malého městečka Forks ke svému otci. A aniž by to čekala našla zde i štěstí - zamilovala se do pohledného upíra Edwarda, který žije se svými upířími rodiči a sourozenci v luxusní vile na okraji městečka. Jenomže nic není jenom černé nebo bílé a s velkou láskou přichází i velké starosti. Jak má Bella žít svůj sen a přitom jako člověk nepřijít ve světě plném upírů o život?
Takže, co je na tomhle příběhu tak úžasné? Nejen, že nám předkládá příběh tak velké lásky, že se zdá být až neskutečná, ale zároveň nám ukazuje, že s velkou láskou přichází i velká zodpovědnost, strach o to, že ztratíme člověka, kterého milujeme, či boj o to, abychom mohli s daným člověkem být - ať už je to boj o život nebo boj o přízeň příbuzných milovaného.

Návštěvnost / Attendance (19. - 25. 11. 2012)

26. november 2012 at 16:02 | Katherine |  Attendance
Pondělí/Monday: 12
Úterý/Tuesday: 10
Středa/ Wednesday: 16
Čtvrtek/ Thursday: 15
Pátek/Friday: 8
Sobota/Saturday: 7
Neděle/Sunday: 18

Celkem/Whole week: 86

Takže, jako obvykle vám moc děkuji, že jste sem přišli. Doufám, že se vám tady líbí a budete se stále stejně rádi vracet. ♥ / Well, as usual, thank you very much for your visit. I hope you like it in here and eould like to come back. ♥


Princ a já: Královské líbánky

25. november 2012 at 18:35 | Katherine |  Filmové recenze
Originální název: The Prince and Me: A Royal Honeymoon
Rok: 2008
Délka: 88 minut
Režisér: Catherine Cyran
Jak bych ho popsala: Královský pár Edvard a Paige se konečně vydávají na svatební cestu. Slunečné letovisko ale na poslední chvíli vymění za zasněženou Belávii a hodlají si tak zajistit klid od paparazziů. Nic ale netrvá večně. Do cesty se jim postaví buldozery, které hodlají vykácet krásné belávijské lesy a začít těžit. A netrvá to dlouho a do soukromého života se jim začne míchat Paigin bývalý přítel.
Oficiální popis filmu najdete zde

Vesničko má středisková

25. november 2012 at 17:05 | Katherine |  Filmové recenze
Originální název: -
Rok: 1985
Délka: 98 minut
Režisér: Jiří Menzel
Jak bych ho popsala: Není den, aby závozník Pávek nelitoval, že si pod svá ochranná křídla vzal mentálně retardovaného Otíka - ať už v den, kdy se nechá zasypat pískem, nasype Pávkovi do polévky přílišné množství soli, či den, kdy jej nechá srazit sloup místnímu pávovi při couvání. Jedno je jisté - Pávek se musí Otíka zbavit, ale kam ho poslat? Co třeba do Prahy?
Oficiální popis filmu najdete zde

Euthanasie - ano či ne? (úvaha)

25. november 2012 at 16:34 | Katherine |  Referáty
Euthanasie - usmrcení na žádost - je v naší zemi zakázaná a odsuzována jako vražda. Je ale i ve skutečnosti toto téma tak černobílé, jak ho vidí náš stát?
Zamysleme se nad tím. Jestliže je euthanasie brána jako usmrcení na žádost, není divu, že je odsuzována. Pokud někdo může říct "zabijte mě", pak má pravděpodobně ještě pořád šanci na život. Tím však nechci říct, že to platí vždy.

O myších a lidech

25. november 2012 at 14:57 | Katherine |  Knižní recenze

Originální název: Of Mice and Men
Autor: John Steinbeck
Překlad: Vladimír Vendyš, Blanka Knotková-Čapková
Rok vydání: 1994
Počet stran: -
Ilustrace: -
Jak bych ji popsala: Lennie a George jsou dva kamarádi, kteří spolu cestují od ranči k ranči a sní o tom, že si jednoho dne zvládnou vydělat na vlastní pozemek. Lennie je ale pro George často přítěží. Nepobral totiž příliš rozumu, a tak svou láskou ke všemu hebkému pokaždé někomu způsobí újmu - ať už myši, štěněti, nebo člověku.
Popis dle Databáze knih naleznete zde

Král Oidipús

25. november 2012 at 11:58 | Katherine |  Knižní recenze
Originální název: King Oedipus
Autor: Sofoklés
Překlad: Ferdinand Stiebitz
Rok vydání: 2010
Počet stran: 84
Ilustrace: -
Jak bych ji popsala: Král Oidipús se rozhodne za každou cenu zjistit, kdo zabil jeho předchůdce Láia - předchozího muže jeho současné ženy. A je rozhodnut krutě jeho vraha potrestat. To ještě ale netuší, že jeho vrahem byl on.
Popis dle Databáze knih naleznete zde

Rozbřesk - 2. část

24. november 2012 at 16:59 | Katherine |  Filmové recenze
Originální název: The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2
Rok: 2012
Délka: 115 minut
Režisér: Bill Condon
Jak bych ho popsala: Po pěti letech se fanoušci Twilight ságy konečně dočkali - Bella je upír a na novorozeného si vede mimořádně dobře v sebeovládání. I tak ale nemá lehký život - pomstychtivá Irina z klanu Denali totiž zahlédne její a Edwardovu Renesmeé a je přesvědčena, že se jedná o upíří dítě - největší tabu v upířím světě. Aby se ubránila trestu smrti za neohlášený zločin, udá Cullenovy Volturiům a v ten moment se schyluje k boji.
Oficiální popis filmu najdete zde

Anglie - Portsmouth, 2. den

22. november 2012 at 22:01 | Katherine |  Stalo se...
Tentokrát po dvou týdnech přináším další článek o Anglii. Abych byla upřímná, už začínám zapomínat, co jsem tam dělala, takže je načase trochu si osvěžit paměť. I když abych byla upřímná, Portsmouth zas tak úžasné nebylo. Proč? Čtěte dál.